Rady pre vás

 

Ako skontrolovať, či vám na vašom domácom rozvode uniká voda?

Ak máte namontovaný vodomer, najprv odčítajte vodomer, nepoužívajte vodu v celom dome po dobu niekoľkých hodín a potom znovu odčítajte vodomer. Ak je stav rovnaký, voda vám neuniká.

Farba vody

Biele zafarbenie spôsobujú drobné bublinky vzduchu vo vode, ktoré vznikajú kontaktom studenej vody z distribučnej siete s teplejšími vnútornými rozvodmi, prípadne prechodom vody cez perlátor alebo po opravách. Nie je to teda chlór, ktorý spôsobuje „mliečne“ zafarbenie, ale sú to drobné bublinky vzduchu. Toto biele zafarbenie nemá vplyv na kvalitu vody. Bublinky odstránime tak, že necháme vodu pred konzumáciou chvíľu odstáť.

Hrdzavohnedé zafarbenie spôsobujú častice oxidu železa a mangánu, ktoré bývajú často prítomné vo vode a sú príčinou jej zákalu. Pri zvýšení prietoku vody ako napr. pri poruchách vodovodnej siete, pri manipulácii s uzávermi, pri opravách alebo údržbe rozvodných sietí a pod., sa častice oxidu železa a mangánu môžu uvoľniť do dodávanej pitnej vody a spôsobiť tak jej sfarbenie. Hrdzavohnedé zafarbenia vody odstránime tým, že vodu necháme chvíľu odtiecť. Zvýšený výskyt mangánu a železa v pitnej vode nepredstavuje zo zdravotného hľadiska riziko pre ľudský organizmus, spôsobuje len zmenu vzhľadu a chuti.

Tvrdosť vody

Pod tvrdosťou vody rozumieme súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. Každá voda obsahuje minerály v prírodnej podobe a ich obsah závisí od geologickej skladby horniny, ktorou voda v podzemí preteká. Zo zdravotného hľadiska dávame prednosť tvrdšej vode. Vápnik, ktorý tvorí hlavnú časť tvrdosti vody nemá žiadne negatívne účinky na zdravie človeka. Vápnik a horčík je potrebný pre zdravý rast a ochranu kostí pred odvápnením. Voda z vodovodu je tak najjednoduchší každodenný zdroj vápnika a horčíka pre organizmus. Prejavom tvrdej vody sa dá predísť používaním zmäkčovačov vody (dostupných v maloobchodnej sieti), pri konzumácii vody stačí pridať pár kvapiek citrónu.

 
Aktualizované: 29.06.2015 08:54
TlačiťHore