Čistá voda

Prednosti čistej vody z vodovodu:
 • je lacná - 1 l vody stojí 0,0011 €, v porovnaní s balenou vodou je 400 násobne lacnejšia a chuťové rozdiely medzi balenými vodami a tou z kohútika sú takmer zanedbateľné.
 • je hygienicky nezávadná - hygienické nároky na pitnú vodu sú vyššie ako na vodu balenú a preto aj kontroly vody z vodovodu bývajú častejšie
 • je chutná – je zdrojom vápnika a obsahuje len prirodzené minerály, ktoré naše telo denne potrebuje 
 • je kvalitná - pretože ju pre vás získavame výlučne z podzemných zdrojov a väčšinou si nevyžaduje žiadnu ďalšiu úpravu
 • je zdravá – vhodná pre každého a v neobmedzenom množstve. Môžeme jej vypiť viac ako minerálnych vôd
 • je čerstvá - nepotrebuje skladovacie priestory a je dostupná 24 hodín denne. Z vodovodu si ju pustíte vždy čerstvú.
Dôvody, prečo piť čistú vodu z vodovodu:
 1. Bleskový štart tela: Zatiaľ čo mozog reaguje ráno na kofeín, voda pomáha celému telu, aby sa rozhýbalo. Začína tým, že odľahčí suché ústa a pokračuje rozhýbaním celého obehu tela.
 2. Vyhnutie sa zápche: Obyčajná voda zabraňuje zápche. Nielenže tekutina povzbudzuje vyprázdňovanie čriev, ale zároveň zjemňuje stolicu.
 3. Zlepšenie vstrebávania živín: Voda je nosič, ktorý pomáha telu prenos a vstrebanie živín z jedla, ktoré konzumujeme. Voda presúva tieto živiny našimi bunkami a zabezpečuje, aby boli živiny pripravené vtedy a tam, kde ich práve potrebujeme.
 4. Zalieva lieky: V návodoch na takmer všetky lieky sa píše, že sa majú zapíjať vodou. Voda pomáha urýchliť pohyb liekov v obehu a zaručí, že sa lieky dostanú tam, kam by sa mali.
 5. Zvlhčenie pokožky: Voda je jediným najdôležitejším prvkom pri bunkovej celistvosti. Udržujte si vnútrajšok aj vonkajšok pokožky v dobrom stave tým, že si doprajete čo najviac vody.
 6. Spláchni svoj obeh: Obličkový systém je jedinečný v kapacite filtrovania a je úplne závislý na vode, aby mohol fungovať. Denný príjem tekutiny je dôležitý, aby systém fungoval čo najvýkonnejšie.
 7. Predchádzanie svalovým kŕčom: Nedostatok vody nie je síce jedinou príčinou svalových kŕčov, ale atléti už dávno zistili, že aj jemná dehydratácia môže spôsobiť kŕče.
 8. Ochrana proti obličkovým kameňom: Rozšírenie obličkových kameňov je častejšie dokumentované u ľudí s nižším močovým objemom. “Viac tekutín” je prvá a hlavná liečba v prípade výskytu obličkových kameňov.
 9. Vyhýbanie sa vysychaniu: Hlavne v letnom období je varujúci počet hospitalizácií starších ľudí kvôli dehydratácii. Môžeme tomu predísť, ak budeme sledovať príjem tekutín. Mentálna i fyzická činnosť môže byť narušená hoci aj malou dehydratáciou.
 10. Udržujte sa v robnováhe: Okrem toho, že sa voda podieľa na trávení, vstrebávaní živín a vylučovaní, je hlavným prvkom v regulovaní telesnej teploty a udržiavaní rovnováhy elektrolytov. 
 11. Pomáha pri chudnutí:Životodarná tekutina zvyšuje energetické výdaje organizmu o 30%, čo prispieva k zhadzovaniu nadbytočných kíl. 
 12. Získanie energie: Ak nám je pitný režim ukradnutý, nečudujme sa, že sme večne unavení. Od smädu sa spomaľuje pulz a klesá koncentrácia.
Prečo je pre človeka dôležitý správny pitný režim?

Pitný režim, teda príjem a výdaj vody, sa riadi telesnou stavbou, vekom, aktivitou organizmu a tiež okolitým prostredím. Ak človek málo pije, výsledkom môže byť suchosť slizníc, malátnosť, bolesti hlavy, pocity slabosti, alebo svalové kŕče, únavnosť, porucha koordinácie chôdze a pohybov, zníženie kožného napätia, pokles krvného tlaku. Nedostatok vody vyvoláva pocit smädu, ktorý je sprostredkovaný reflexne z tzv. centra smädu v mozgovom prívesku. Je to reakcia na zmeny v chemických a fyzikálnych parametroch telesných tekutín, predovšetkým krvi a mozgovo-miechového moku, keď ide o zvýšenie hustoty týchto tekutín. Ak telo nedostane vodu, ktorú potrebuje, môže dôjsť k dehydratácii.

Spoliehať sa na smäd je chybou. Mnoho ľudí je presvedčených, že dať si pohár vody treba až vtedy, keď sú smädní. To je však omyl. Pocit smädu totiž vzniká až pri značnom nedostatku vody v organizme. Navyše, u malých detí a starších ľudí pocit smädu niekedy celkom chýba. Preto treba piť pravidelne bez ohľadu na smäd.

Pitný režim ako taký je nielen o tom, koľko piť, ale aj čo piť. Často siahame po chemicky spracovaných tekutinách ako káva, čaj, ochutené nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje. Samozrejme, všetky tieto vymenované nápoje obsahujú aj vodu. Lenže zároveň majú v sebe veľa škodlivej chémie, farbiace a konzervačné látky, umelé arómy, sladidlá a podobne. Aby tieto látky mohlo naše telo odstrániť, potrebuje čistú vodu. Často omnoho viac vody, než je obsiahnutá v spomínaných nápojoch.

 
Aktualizované: 18.06.2013 12:32
TlačiťHore