BVS predstavila nový vzor pitnej fontány

22.03.2021 Pri príležitostní Svetového dňa vody dnes BVS predstavila vzorovú pitnú fontánu, ktorú chce v nasledujúcich rokoch používať pri spolupráci so svojimi partnermi. Bezdotyková pitná fontána by mala odolať nepriazni počasia a je z nej možné si pohodlne načapovať vodu aj do vlastnej fľaše. Tento model pitných fontán sa používa aj v zahraničí a BVS chce takto prispieť k obmedzeniu plastového odpadu v prírode.

Pitné fontány na verejné priestranstvá patria a veríme, že v nasledujúcich rokoch sa s podobnými fontánami ľudia budú stretávať stále častejšie,“ povedal generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš. Vďaka verejným pitným fontán sa budú môcť ľudia v mestách nie len napiť zdravej vody, ale si ju aj načapovať do vlastných fliaš, čo by malo znížiť používanie jednorazových plastov. „Aj touto formou chceme pomôcť prírode,“ dodal P. Olajoš.

Pitná fontánka nainštalovaná vo Vodárenskej záhrade je pilotným projektom. V priebehu tohto roka bude BVS vyhodnocovať jej prevádzku a zároveň bude hľadať partnerov spomedzi miest a obcí, ale aj súkromných spoločností, ktoré by mali záujem o jej zriadenie na verejných priestranstvách. Od budúceho roka by sa mali tieto fontány začať používať v celom regióne BVS.

Pitná fontána je maximálne bezpečná. Funguje na základe bezdotykovej technológie, čo je mimoriadne dôležité hlavne v dnešných časoch. Okrem priameho pitia zároveň umožňuje pohodlne si načapovať vodu aj do fliaš. Fontána by mala odolať mrazu až do -7 stupňov Celzia a kvalita vody z fontány by sa nemala znížiť ani pri +45 stupňoch Celzia. Práve skúsenosti z prevádzky a údržby budú pre BVS kľúčové, aby sme do budúcna vedeli tento projekt s našimi partnermi prevádzkovať dlhodobo.

Záujemcovia spomedzi miest a obcí, ale aj súkromných firiem z regiónu BVS, ktorí budú mať záujem o umiestnenie takejto fontány vo svojich verejných priestoroch, si ju môžu prísť od dnešného dňa pozrieť a vyskúšať do záhrady Vodárenského múze v Bratislave. Ak sa im bude táto fontána páčiť, môžu kontaktovať BVS a v nesledujúcom roku spoločne pripravíme projekt na jej osadenie. Počas prevádzky bude partner platiť poplatky za vodu a BVS na seba prevezme starostlivosť o jej prevádzku a údržbu.

Okrem tohto projektu BVS pracuje aj na projekte mestských pitných fontán s Hlavným mestom Bratislava. Zámerom je v centre mesta používať fontány, ktoré nebudú zvyšovať vizuálny smog. Ak všetko pôjde podľa predpokladov, ešte v priebehu tohto roka by mohla BVS osadiť mestské pitné fontány v štyroch lokalitách. Aj tu pôjde o pilotný projekt a v nasledujúcom roku by sa mal počet pitných fontán rozširovať rýchlejšie.

 
Aktualizované: 22.03.2021 13:05
TlačiťHore

Aktuality